Ładowanie
×

Czy woda w butelce może się zepsuć? Ile może stać? Jak przechowywać?

Czy woda w butelce może się zepsuć Ile może stać Jak przechowywać?

Czy woda w butelce może się zepsuć? Ile może stać? Jak przechowywać?

Woda w butelkach to stały element naszej codzienności. Niewiele osób zwraca jednak uwagę na termin ważności wody na butelce, a także na jej prawidłowe przechowywanie. Jak się jednak okazuje, warto przyłożyć do tego szczególną wagę, gdyż plastikowe butelki warunkują w znacznej mierze termin przydatności do spożycia. Chcesz wiedzieć ile może stać woda w plastikowej butelce po otwarciu i w jaki sposób ją przechowywać? Najważniejsze informacje na ten temat zawarliśmy w naszym artykule!

Ile może stać woda w plastikowej butelce po otwarciu?

Woda w plastikowych butelkach dostępna jest niemalże w każdym sklepie. Ta sytuacja najlepiej obrazuje bardzo dużą popularność takiego rozwiązania, po które sięgamy na co dzień, niezależnie od pory roku. Nie każdy jednak wie, że istnieje data ważności wody mineralnej, której należy przestrzegać, podobnie jak to bywa w przypadku innych produktów spożywczych.

Co więcej, jakość wody pogarsza się wraz z upływającym czasem po jej otworzeniu. To, ile może stać woda w butelce po jej otworzeniu, zależy od rodzaju butelki i warunków przechowywania. Niemniej jednak każdą wodę należy wypić do kilku dni po otworzeniu butelki. Po tym czasie, nawet gdy smak i zapach cieszy nie zmieni się, w jej składzie mogą pojawić się bakterie, szkodliwe dla naszego zdrowia. To ile może stać woda w plastikowej butelce po otwarciu, uzależnione będzie również od sposobu jej przechowywania.

Przeczytaj podobny wpis: Woda destylowana – Co to takiego? Czy można pić?

woda butelkowana

Jak przechowywać wodę w butelkach?

Jak już zostało wspomniane, przeterminowana woda w butelce nie będzie nadawała się do spożycia. Taki okres przydatności skraca również niewłaściwe przechowywanie butelek. Aby kupiona woda zachowała na dłużej swoją wysoką jakość i trwałość, należy więc umieścić ją w chłodnym, a zarazem ciemnym miejscu.

To, czy woda w butelce się psuje, uwarunkowane będzie również faktem jej przechowywania w dużej odległości od źródeł ciepła i promieni słonecznych. Picie wody rozgrzanej słońcem, która przechowywana była na parapecie okiennym, z pewnością nie przysporzy pozytywnych doznań smakowych i nie wpłynie dobrze na nasze zdrowie. Otwartą butelkę wody należy z kolei przechowywać w lodówce, choć – jak już wiesz z dotychczasowej lektury – woda butelkowana powinna być spożyta do kilku dni po otworzeniu.

Przeczytaj podobny wpis: Czym jest woda alkaliczna? Właściwości i zastosowanie

woda w butelce

Czy woda może się przeterminować?

Odpowiednie przechowywanie wody w plastikowych butelkach to gwarancja jej przydatności do spożycia. Niezależnie od tego warto jednak kontrolować jej datę ważności. Przeterminowana woda może stracić bowiem część swojego gazu, a smak wody może się pogorszyć, choć jej spożycie – jeśli była prawidłowo przechowywana – nie powinno przysporzyć problemów zdrowotnych.

Zielona woda w butelce, jej mętność czy podejrzany wygląd to jednak wyraźny sygnał alarmowy, skłaniający do odstąpienia od konsumpcji. Zmarznięta woda w butelce będzie z kolei nadawać się do picia, jeśli proces mrożenia nie wpłyną na jej jakość. To, czy woda butelkowana się psuje, może zależeć od kilku istotnych czynników. Wśród nich, poza tymi już wspomnianymi, wymienić należy obecność bakterii, wirusów i grzybów w jej składzie i zanieczyszczenia chemiczne o różnym podłożu.

Przeczytaj również: Jak wygląda gotująca się woda?

Opublikuj komentarz

Witryna stylizatorka.pl jest platformą informacyjno-rozrywkową. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania w praktyce jakichkolwiek informacji zamieszczanych na stronie.